Anielskie śpiewanie

with Brak komentarzy

Anielskie śpiewanie

„W górach niknie bezładny zgiełk miasta, panuje cisza bezimiennych przestrzeni, która pozwala człowiekowi wyraźniej usłyszeć wewnętrzne echo głosu Boga”. Jan Paweł II 24 maja, echo zabrzmiało głosem przybyłych dzieci i młodzieży na IV Przegląd Piosenki Turystycznej w Lutowiskach. Już po raz kolejny uczestnicy imprezy nie zawiedli organizatorów, którymi są Zespół Szkół w Lutowiskach i Gminny Ośrodek Kultury. W gronie jury zasiedli: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury

w Lutowiskach Pan Marek Sokół, Reprezentantka BPN w Ustrzykach Górnych Pani Bożena Rudziak i po raz pierwszy zaprosiliśmy do oceny występów Ks. Pawła Kaszubę dziennikarza radiowego i katechetę w Naszej szkole. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział ponad stu uczestników. Usłyszeliśmy 26 prezentacji indywidualnych i zespołowych w kategoriach klas I – III, IV – VI i Gimnazjum.

Po raz pierwszy gościnnym występem rozpoczęły przedszkolaki z grupy „A” w Lutowiskach. Ich uśmiechnięte buźki i dziarskie głosy niejednego przekonały, że warto pochodzić po górach rodzinnie. Kolejno, zaprezentowały się zespoły klas I – III: I miejsce zajął zespół „Czady” z Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach, II miejsce zespół „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych i miejsce III przypadło w udziale zespołowi „Śnieżynki” ze Szkoły Podstawowej w Czarnej.

Piosenką „Hej w góry w góry” zespół „Trohaniec” wywalczył sobie I miejsce na podium w kategorii klas IV – VI, tuż za nimi byli ich koledzy i koleżanki z Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach, zespół ‘To tu to tam” z piosenką pt. „Opadły mgły” SDM, na III miejscu znalazł się zespół „EOLA” ze Szkoły Podstawowej w Czarnej, który tym razem zachęcał słuchaczy do turystyki morskiej, piosenką „Hej, ho żagle staw”. Wśród solistów, piosenką „Bez słów”, zwyciężyła Julia Soszyńska ze Szkoły Podstawowej w Lutowiskach. II miejsce wywalczyła Kinga Bąk również ze Szkoły Podstawowej w Lutowiskach. Trzecie miejsce zajęła Kamila Morawska, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych.

Decyzją Jury przyznano w tej kategorii wyróżnienie za „Wyjątkowe Wykonanie” dla Izy Pełdiak, która ze względu na pobyt w szpitalu przesłała swoje nagranie wraz z prezentacją. Kategoria Gimnazjum było dla Jury nie lada wyzwaniem. W ty roku wyjątkowo liczna grupa gimnazjalistów, sprawiła wszystkim muzyczną ucztę. Bezkonkurencyjny był tym razem zespół o niezwykle dynamicznej nazwie „Volta” z Gimnazjum w Czarnej, II miejsce zajął zespół z Gimnazjum w Wojtkówce, a III „Bieszczadzkie Anioły” z Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych. W kategorii solistów na I miejsce, wyjątkowym wykonaniem zasłużyła sobie Elżbieta Koc z Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych, piosenką „Bądź gotowy dziś do drogi”, II miejsce, Kinga Sudoł również z tej samej szkoły utworem „Moje Bieszczady” i miejsce III, przyznano Gimnazjum z Czarnej i jego reprezentantce Iwonie Kołomyi, która zachętą do wspólnego śpiewania, zaskarbiła sobie serca publiczności.

Odkrywanie Młodych Talentów, wskazywanie im dróg rozwoju, uświadamianie drzemiących w nich potencjałów, dodawanie odwagi, a potem wspólna radość z tych drobnych i większych sukcesów, nadają inny wymiar pracy pedagogicznej. Jest to również okazja do integracji środowisk opiekunów i wykonawców z różnych szkół. Po salwach emocji, z zapamiętanymi wrażeniami, żegnamy się z uczestnikami, mówiąc do zobaczenia za rok!

Joanna Pełdiak