Konkurs poezji Jana Pawła II w Czarnej 2014

with Brak komentarzy

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs poezji Jana Pawła II i o Janie Pawle II w Czarnej

Joanna Pełdiak

 

Jest już tradycją, że dzień 16 października, kiedy obchodzona jest w całej Polsce rocznica wyniesienia Jana Pawła II na Stolicę Piotrową,  wybrani uczniowie Zespołu Szkół w Lutowiskach, wraz z opiekunami spędzają ją w kościele parafialnym w Czarnej, na konkursie „Poezji Jana Pawła II i o Janie Pawle II”. Przyjazna atmosfera tworzona przez organizatorów, na czele z księdzem dziekanem Andrzejem Majewskim, powoduje, że powracamy tam z chęcią i sentymentem, bo całe wydarzenie to przede wszystkim wrażenia artystyczne, ale też mnogość emocji, która udziela się zarówno uczniom, jak i rodzicom i nauczycielom.

 

Głównym celebransem Mszy świętej był ks. proboszcz z Ustrzyk Górnych Marek Typrowicz, który podczas głoszonego Słowa Bożego, porównał osobę Jana Pawła II do rodzica, do dobrego, ale również  wymagającego Ojca. Sprawy rodzin i dzieci były papieżowi z Polski szczególnie bliskie. Na Polskę, którą nazywał swą Matką zawsze spoglądał przez pryzmat historycznych wydarzeń i politycznych przekształceń, które w szczególny sposób naznaczyły życie wielu Polaków. Ksiądz Marek w homilii, podkreślał wielką rolę rodziny w życiu młodego człowieka, a zwracając się bezpośrednio słowami Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać choćby inni od was nie wymagali…”, uświadomił zgromadzonej młodzieży i dzieciom, że każdy z nas indywidualnie bierze odpowiedzialność za jakość swego życia, za pielęgnację cnót, takich jak prawda, dobro, wierność wartościom. Pomocnikami w tej drodze są rodzice, nauczyciele, wychowawcy, których głosy często w obecnej dobie zastępowane są przez Internet. W multimedialnej klatce trudno znaleźć te właściwe emocje i właściwe wartości, bardzo często więc młody człowiek gubi się w chaosie ilości informacji, obrazów,  których często nie potrafi przetworzyć. Konkurs „Poezji Jana Pawła II i o Janie Pawle II”, jest więc okazją, aby  ponownie czerpać z nauki naszego Świętego Rodaka, która emanuje również poprzez jego twórczość poetycką i literacką.

Wśród wierszy recytowanych przez dzieci i młodzież, z Myczkowiec, Ustrzyk Dolnych, Czarnej i Lutowisk, w tym roku zdecydowanie przeważały te autorstwa Jana Pawła II. Ten fakt podkreśla jak wysoką poprzeczkę stawiają sobie sami młodzi recytatorzy. Dlatego tez z wielkimi emocjami wyczekiwany jest moment werdyktu Jury, w którym w tym roku zasiadali: ks. Zenon Bieszczad, Pani Bożena Płocka i Pani Regina Bieniek.

Laur zwycięzców był również udziałem uczniów z Lutowisk. W kategorii klas O-III, I miejsce zajął Witold Pełdiak, w kategorii IV- VI, II miejsce Karolina  Mazur, w kategorii klas gimnazjalnych, I miejsce zdobyła Kinga Bąk , a II Kaja Czaban.

Na czas konkursu ten mały parafialny kościółek na górce staje się świątynią kultu młodzieńczej prostoty, dobra, przenikającego ze strofy wierszy, piękna przekazu wykonawców i energii odbiorców, co składa się w integralna całość, czytaną z niewidzialnej przestrzeni wzruszeń, które tego dnia stają się udziałem wszystkich. W jednej z wypowiedzi młodej osoby czytamy: „Nie potrzeba chyba więcej słów. Odszedł od nas człowiek Wielki… Jednak pozostawił nam On bogactwo swojej nauki, zawarte w encyklikach, adhortacjach i przede wszystkim w słowie głoszonym podczas tak licznych pielgrzymek, jakie odbył. Korzystajmy z tych tajemnic i dzielmy się nimi z innymi”. To siła i wartość tego konkursu, który tak naprawdę jest pretekstem do refleksji i zadumania nad samym sobą, nad życiem, nad sensem, bo o to zabiegał Jan Paweł II.

 

 

{ppgallery}stories/czarna_dzien_papieski2013/2014{/ppgallery}