Dzien Papieski Czarna 2013

with Brak komentarzy

Konkurs poezji Jana Pawła II i o Janie Pawle II w Czarnej

Świat bez sztu­ki na­raża się na to, że będzie światem zam­kniętym na miłość. Karol Wojtyła

Joanna Pełdiak


 

 

 

Dnia 16 października w kościele parafialnym w Czarnej, odbyła się kolejna edycja  „Konkursu poezji Jana Pawła II i o Janie Pawle II”. Aby podkreślić szczególny charakter Dnia Papieskiego, występy recytatorów poprzedziła msza święta, której przewodniczył  i Słowo Boże wygłosił, ksiądz Damian Kempa z Polany.

 

Ksiądz przypomniał zgromadzonym licznie konkursowiczom, ważne przesłanie Papieża Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”.
Ksiądz Damian  przekonywał Młodych o ogromnym znaczeniu pracy w kształtowaniu własnej osobowości, systemu wartości, rozwijaniu talentów. Człowiek, aby się rozwijać, musi ciągle przekraczać samego siebie, podnosić sobie poprzeczkę, a przede wszystkim doskonalić własne umiejętności i zdolności, choćby właśnie te, które zgromadziły uczestników konkursu. Konkurs rokrocznie poszerza swoje grono sympatyków i to zarówno ze strony słuchaczy, jak i artystów. Konkurencja jest więc bardzo duża, a poziom prezentacji uczestników z pewnością nie ułatwia jury wyboru. Wśród przybyłej młodzieży, m. in., ze szkół w Polanie, Ustrzykach Dolnych, Czarnej, uczennice ze Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum w Lutowiskach, zostały uhonorowane, następującymi miejscami:

W kategorii klas IV – VI, drugie miejsce zdobyła Dominika Gretkowska z klasy VI, a trzecie Jagoda Krysta z klasy IV, Sara Pawełek z klasy IV,otrzymała wyróżnienie. Uczennice przygotowała Pani Beata Krukowska.

W kategorii klas gimnazjalnych, pierwsze miejsce zdobyła, Kinga Bąk z klasy I. Uczennicę przygotowała Pani Joanna Pełdiak.

Ponad to nagrodzone za udział zostały Dominika Gretkowska z klasy VI, Karolina Mazur z klasy V, Gabriela Rudziak z klasy VI, a szczególne podziękowanie otrzymała uczennica klasy II gimnazjum, Klaudia Buszewycka.

Atmosfera tego dnia jest zawsze szczególna, co sprawia, że uczestnicy zapominają o konkursowej rywalizacji. Dzięki uprzejmości i otwartości Księdza Dziekana, Andrzeja Majewskiego, staje się spotkaniem znajomych, przyjaciół, których twarze rozpoznajemy w kolejnych latach, wśród uczestników i jednocześnie stajemy się świadkami ich dojrzewania, poprzez twórczość, poezję, przekazywane emocje.
Siła przekazu, wypowiadana ustami młodych artystów, poprzez wersy wierszy, często pobudza do refleksji, uwrażliwia na prawdę, uzmysławia sens istnienia.
Każdy potrzebuje takiego „duchowego oczyszczenia”, dlatego co roku powracamy do Czarnej.


{ppgallery}stories/czarna_dzien_papieski2013{/ppgallery}